wielka płyta w filmach, zdjęcie z napisem pionowej ścianie schodków: Dbaj o czystość, oszczędzaj światło, szanuj mienie społeczne

Bloki z PRL-u w filmach

W wielu filmach z czasów PRL-u główna akcja rozgrywała się właśnie w bloku mieszkalnym – dumie tamtego systemu politycznego. Chyba największym dowodem na to jest serial „Alternatywy 4”, który w całości rozgrywał się w bloku z wielkiej płyty. Ale i obecnie bloki z okresu PRL-u nierzadko pojawiają się w filmach.

Na stronie Bloki z PRL-u w filmach tworzymy mały przegląd polskiej twórczości filmowej, w której przewija się wątek bloków mieszkalnych. Póki co bardzo skromy – ale stopniowo, i z pomocą czytelników, będzie się regularnie powiększać.

Zapraszamy do oglądania i komentowania:

 • Film „I taka jest Warszawa 1969 – wycieczka ulicami miasta

  Warszawa 1969, to film w dużej części skupiony na najbardziej zabytkowej części miasta. Jednak możemy zobaczyć też nowo powstałe osiedla bloków, jak również te dopiero budowane. Widzimy między innymi bloki z centrum, jak te przy ul. Chmielna 35 czy Zgody 13 i Świętokrzyskiej 35, jak również panoramę Powiśla. Widać również inne osiedla bloków, które trudno nam zweryfikować, gdzie się znajdują. Ktoś pomoże? Żródło: youtube.com/adrianwolowski.

 • „Alternatywy 4” czyli Grzegorzewskiej 3 w Warszawie

  Najsłynniejszy polski blok z wielkiej płyty. To tu rozgrywały się losy bohaterów serialu „Alternatywy 4”. Właściwy, obecny adres tego budynku to Grzegorzewskiej 3 na warszawskim Ursynowie. Co ciekawe, ulica Alternatywy 4 również istnieje w Warszawie, jednak mieści się przy niej nowe osiedle. Poniżej ciekawa strona opisująca blok znany wszystkim z telewizji, a w niej wiele zdjęć tego budynku: ALTERNATYWY 4

 • „Czterdziestolatek”

  Kultowy serial z lat ’70. Serial nagrywany był na warszawskiej Woli, w bloku przy ulicy Pańskiej 61. Przynajmniej tak twierdzą starsi mieszkańcy tego bloku, którzy pamiętają te czasy. Co ciekawe, dokładne ustalenie adresu łatwe nie jest, bo w serialu zarówno adres jak i numer mieszkania, a nawet piętro, ulegały zmianie.  I tak, raz jest to Pańska 92 m. 161, w innym odcinku Pańska 62 m. 138, a jeszcze w innym Pańska 62 m. 137. Piętro również było „ruchome” – w jednym odcinku szóste, a w innym siódme. Po co to wszystko?  Jak twierdzą mieszkańcy, było to celowe działanie, aby zapobiec masowym wycieczkom miłośników serialu, którzy chcieliby zwiedzić mieszkanie Karwowskich. A rzeczywistość wyglądała jeszcze inaczej: w bloku przy Pańskiej kręcono sceny które rozgrywały się na klatce, w windzie, czy tez przed budynkiem, na parkingu. Natomiast sceny w mieszkaniu kręcono w studiu przy Chełmskiej, gdzie mieszkanie z Pańskiej zostało odtworzone. Dlaczego? Bo typowe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty okazało się za małe na aktorów i ekipę filmową.

 • TARCHOMIN ’80

  Opis filmu z kanału YouTube: „To niezwykły film! Pokazuje warszawskie osiedle Tarchomin przed trzydziestoma laty. W latach 80. wśród pól i dawnych wsi rozpoczęła się budowa blokowiska. Film w reżyserii Roberta Sadownika, wyprodukowała w 2016 roku Fundacja AVE przy wsparciu m.st. Warszawy – Dzielnicy Białołęka. Na obraz składają się niepublikowane dotąd materiały nakręcone przez Wiesława Antosika (1938-2013), mieszkańca Tarchomina w latach 80. XX wieku, operatora TVP i absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz komentarze Jego córki – Marty Knychały. To pełen emocji obraz świata nieodległego, ale już historycznego… ”
  Film z kanału YouTube Fundacja AVE.

 • PRL budowa bloków z wielkiej płyty 1976

  Z opisu filmu: „Przebitki budowy bloków z płyt. Materiał z serialu Ile jest Życia – TVP
  W tle koparka Waryński K-408, Żuraw Budowlany ZB75/100 ZB75”, źródło: youtube.com/wprlu

 • PRL budowa osiedla WIDZEW Łódź 1988.09.08

  Z opisu filmu: „Społeczna budowa bloków przez przyszłych lokatorów. Materiał Dziennika Telewizyjnego z 8 września 1988 roku.” źródło: youtube.com/wprlu

 • Tarchomin Tarcho „Jedynki” Warszawa Polska
  Jest to hip-hopowy utwór, gdzie teledysk jest zrobiony w formie prezentacji zdjęć, skupionych wokół warszawskiego osiedla Tarchomin.  Źródło: youtube.com/yanek74
 • PKF 1989 19 (przemiany, ‚za żelazną bramą’, okęcie)

  Kolejny odcinek z serii „Polska Kronika Filmowa”. W filmie, datowanym na 9 maja 1989 roku, bliżej przypatrzono się warszawskiemu osiedlu „za żelazną bramą”. Zobaczyć można zarówno filmy z budowy tego osiedla (widać np wstawianie prefabrykatów) jak i kłopoty mieszkańców, które wynikały ze złego projektu i jeszcze gorszego jego wykonania.
  Fragment filmu w którym widać osiedle z wielkiej płyty zaczyna się w 3:28 s i trwa do 5:49

 • PEKINERIA – film dokumentalny

  Jest to film autorstwa Mateusza Wyszogrodzkiego. 10-minutowy dokument, przedstawia Panie pracujące na portierni w jednym z najdłuższych bloków w Warszawie. W filmie widać zarówno sam blok, zwany „pekinem” na warszawskim Bródnie, jak i klatkę schodową czy korytarz, i to przed i po remoncie. Źródło: youtube.com/user/martexkntv, grudzień 2016.

 • Książka „Domofon” Zygmunta Miłoszewskiego

  Tym razem nie film, a książka. „Domofon” Zygmunta Miłoszewskiego, to książka, której akcja rozgrywa się bloku mieszkalnym na osiedlu Bródno w Warszawie. I nie jest to przypadkowy blok, lecz istniejący naprawdę budynek przy ul. Kondratowicza 41.

Znasz inne przykłady, gdzie wielka płyta w filmach lub serialach odkrywa główną rolę? A może jest tłem do innych scen, i warto tu o nich wspomnieć? Daj znać na blokizprl@gmail.com

Font Resize