Piwnica w bloku — składowisko rupieci?

W nowych blokach mieszkalnych w podziemiach znajdują się najczęściej parkingi. W starszych budynkach natomiast są komórki lokatorskie, w których mieszkańcy mogą trzymać swoje rzeczy. Wszyscy wiemy, jak to wygląda w praktyce: piwnica najczęściej stają się zbieraniną niepotrzebnych w domu rupieci, których jednak szkoda wyrzucić, bo na pewno kiedyś się przydadzą.

Ile razy jestem w piwnicy, zastanawiam się jak to wygląda od strony bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zawsze mam wrażenie, że ogień szybko opanowałby wszystkie piwnice, a znajdujące się w nich stare meble, ubrania, puszki po/z farbami, nieużywane zabawki itp. byłyby świetną pożywką do rozprzestrzeniania się ognia.

Poniżej kilka przepisów prawa ppoż których zastosowanie może zapobiec pożarowi lub zminimalizować jego skutki:

Drzwi do piwnicy.

Ciekawe wytyczne znajdziemy w prawie dotyczącym Warunków technicznych budynku, w rozdziale 4 o drogach ewakuacyjnych:

§ 250. fragment: Jeżeli drzwi do piwnic znajdują się poniżej poziomu terenu, schody prowadzące z tego poziomu powinny być zabezpieczone w sposób uniemożliwiający omyłkowe zejście ludzi do piwnic w przypadku ewakuacji (np. ruchomą barierą).

2. W budynku wysokim (W) i wysokościowym (WW) piwnice powinny być oddzielone od klatki schodowej przedsionkiem przeciwpożarowym.

Jak to wygląda w waszym bloku? W moim faktycznie jest krata uniemożliwiająca zejście z parteru schodami w dół do piwnicy. Zawsze myślałem, że jest to zabezpieczenie przed złodziejami czy pijaczkami, a widać jest to też wymóg prawa przeciwpożarowego. Niżej, przy samym wejściu do piwnicy, są potężne drzwi przeciwpożarowe. I tu cenna uwaga:

Drzwi przeciwpożarowe muszą być zamknięte! Tylko wtedy spełnia swoją rolę, czyli zablokują ewentualny pożar nie pozwalając mu na rozprzestrzenienie się na wyższą cześć budynku.

W niektórych blokach można spotkać się z takim zwyczajem, że drzwi te są pozostawione szeroko otwarte w ciągu dnia, a zamykane tylko na noc. Wynika to z wygody mieszkańców lub z chęci przewietrzenia piwnic. Jednak w razie pożaru taki nawyk może być tragiczny w skutkach.

piwnica z bloku mieszkalnym, przepisy przeciwpożarowe
piwnica w budynku wielorodzinnym

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z dnia 22 czerwca 2010 r.)

Rozdział 2

Czynności zabronione i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej

14) zamykanie drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe użycie w przypadku pożaru lub innego zagrożenia powodującego konieczność ewakuacji;

15) blokowanie drzwi i bram przeciwpożarowych w sposób uniemożliwiający ich samoczynne zamknięcie w przypadku powstania pożaru;

Nieraz spotkać można również taki widok: niski blok, bez windy; wąska klatka schodowa i drzwi do piwnicy zastawione wózkiem dziecięcym, rowerem itp. Z jednej strony trudno dziwić się rodzicom, którzy mogą nie być w stanie wprowadzić po schodach i wózek, i dziecko jednocześnie. Zwłaszcza, jeżeli za chwilkę ponownie będą wychodzić z mieszkania. A z drugiej strony blokowanie ewentualnej drogi ucieczki z piwnicy na pewno nie jest najlepszym pomysłem. Jakieś mądre wyśrodkowane rozwiązanie?

Części wspólne piwnic.

Korytarze w piwnicach są najczęściej na tyle duże, że można postawić w nich jakąś rzecz (szafka, rower, wózek) a i tak zostanie jeszcze miejsce aby spokojnie przejść obok takiej przeszkody. A że do piwnicy schodzi zaledwie kilka osób dziennie (lub mniej) to jest to spora pokusa pozostawienia zbędnego przedmiotu. Jednak takie działanie jest zabronione:

piwnica w budynki wielorodzinnym, przepisy ppoż
piwnica w bloku mieszkalnym

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Rozdział 2

Czynności zabronione i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej

12) składowanie materiałów palnych w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach;

A jak to wygląda w Waszej piwnicy w bloku? Czy znasz jakieś jeszcze przepisy ppoż. dotyczące piwnic w budynku wielorodzinnym? Zapraszam do komentowania i dzielenia się opiniami oraz zdjęciami z piwnic.


Informacje na stronie blokizprl.pl tworzone są na podstawie własnych obserwacji oraz ogólnodostępnych informacji. Dlatego też mogą pojawić się błędy lub informacje nieścisłe.
Zauważyłeś błąd? Chciałbyś dodać dodatkowe szczegóły o interesującym cię bloku z wielkiej płyty?
Napisz komentarz lub e-mail z poprawną informacją. Na pewno poprawimy!

Koszty mieszkania w bloku, podawane na stronie blokizprl.pl, są orientacyjnymi kosztami zakupu lub wynajmu mieszkania w danym bloku, opartymi o ogłoszenia znalezione w Internecie.
Nie jest to oferta handlowa. Strona www.blokizprl.pl nie prowadzi sprzedaży nieruchomości.

Font Resize