O blokach z PRL-u – mieszkanie w bloku

Mieszkanie w bloku ma swoje plusy i jak i minusy. Jak one wyglądają? Poniżej kilka z nich. Część z tych uwag pasuje do wszystkich rodzajów budynków wielorodzinnych, niezależnie czy jest to blok z prefabrykatów czy nowoczesne osiedle mieszkalne. Czy są tu wymienione wszystkie wady i zalety mieszkania w bloku? Na pewno nie i z pewnością powstanie jeszcze kolejny artykuł o tej tematyce. Zapraszam do lektury i komentowania.

Duża ilość mieszkańców w bloku – mała dygresja

W bloku, w którym mieszkam, doliczyłem się ponad 330 mieszkań. Zakładając, że w jednym lokalu mieszkają 2 – 3 osoby, daje to liczbę 600 – 900 mieszkańców w całym budynku. A mój blok jest raczej niewielki w porównaniu z innymi w mieście. Np. na warszawskim osiedlu Przyczółek Grochowski znajduje się jeden z najdłuższych bloków w Polsce: 2300 mieszkań, ok. 7000 mieszkańców. Nie raz się zastanawiałem: gdyby każde z tych mieszkań było oddzielnym, wolnostojącym domem na wsi, a wszystkie mieszkania zamienione na domy sąsiadowałyby ze sobą, uzyskalibyśmy całkiem dużą wieś: 2300 domów, ok. 7000 mieszkańców. Taka wieś miałaby własną infrastrukturę drogową, sołtysa, swój sklep, może nawet pocztę. I tak naprawdę, taka wieś mogłaby być… miastem. Okazuje się, że w Polsce mamy kilkaset miast gdzie liczba mieszkańców jest mniejsza niż siedem tysięcy osób. A w bloku mamy administrację lub wspólnotę mieszkaniową. Co lepsze?

Mieszkanie w bloku, bloki przy Warszawa, Gołuchowska 9, Gołuchowska 7, Gołuchowska 5, Gołuchowska 3, Gołuchowska 1, Wrocławsk
blok z wielkiej płyty – kilkaset mieszkań na niewielkiej przestrzeni

Duża ilość mieszkańców w bloku – wady i zalety

Wracając do plusów i minusów mieszkania w bloku o dużej liczbie mieszkań/mieszkańców:

Zalety:

 • duża ilość sumiennych mieszkańców może oznaczać większe wpływy na fundusz remontowy. Na pewno łatwiej wymienić np windę, gdy blok liczy sobie 15 pięter, 100 lokali, 200 mieszkańców niż gdy w bloku mamy 5 pięter, 20 lokali i 40 mieszkańców.
 • w dużej liczbie mieszkańców łatwiej znaleźć kilka osób, które byłyby gotowe zaangażować się w działalność wspólnoty mieszkaniowej

Wady:

 • w dużej grupie osób zawsze znajdzie się jakaś „czarna owca”. W bloku może to być np. sąsiad organizujący częste, głośne imprezy lub lubiący słuchać codziennie głośnej muzyki. Możemy trafić na osobę, która często jest pod wpływem środków uzależniających, np. alkoholu. To z kolei może być powiązane z częstymi awanturami, libacjami alkoholowymi z udziałem kolegów o podobnych „zainteresowaniach” lub też z bałaganem wokół mieszkania. W większej liczbie mieszkańców zwiększa się prawdopodobieństwo spotkania osoby z zaburzeniami psychicznymi i np. z myślami samobójczymi. Łatwo sobie wyobrazić skutki próby samobójczej przy użyciu gazu w wielorodzinnym bloku mieszkalnym (efekty wybuchu gazu pamiętamy chociażby z wydarzeń w Gdańsku z 1995 roku).
 • duża ilość osób to również większa eksploatacja budynku. Czym więcej mieszkańców, tym częściej wykorzystywany jest domofon, częściej eksploatowana jest winda, częściej zapalane jest światło na korytarzach (o ile nie pali się całą noc), trudniej o utrzymanie ciepła przy wejściu do klatki schodowej w zimowej porze, trudniej o utrzymanie porządku w przestrzeni wspólnej, itd.

Mieszkanie w bloku to też bliskie sąsiedztwo…

No właśnie! Decydując się na mieszkanie w bloku, nie unikniemy kontaktów z sąsiadami. I w naszym interesie jest żyć z nimi w jak najlepszych układach.

Zalety:

 • wymarzona sytuacja: zaprzyjaźniamy się z sąsiadami. O korzyściach takiego układu wspominać nie trzeba.
 • może nie szukamy przyjaciół wśród sąsiadów, ale często po kilku-, kilkunastu latach mieszkania obok siebie, darzymy się nawzajem zaufaniem. I to zaufaniem na tyle dużym, aby powierzyć sąsiadom klucze do własnego mieszkania np. na czas urlopu. W sytuacji awaryjnej (pęknięta rura z wodą, ulatniający się gaz) taka sąsiedzka pomoc jest bezcenna.
 • pomoc w nagłych wypadkach. Z życia własnego bloku przekonałem się, że taka sąsiedzka pomoc naprawdę może uratować życie, zwłaszcza osobom starszym. Schorowana sąsiadka nie była w stanie samodzielnie otworzyć drzwi do mieszkania; starszy wiekiem sąsiad upadł, w wyniku czego złamał kość – sąsiedzi pomogli, wezwali pogotowie; samotnie mieszkająca starsza osoba nie była wstanie sama wyjść z domu i zrobić zakupy – znów sąsiedzi byli wybawieniem.

Wady:

 • nie da się ukryć, że sąsiadów słychać a nawet czuć. I że oni mogą słyszeć, a nawet czuć nas. W swojej łazience słyszę rozmowy sąsiadów z góry. Pewnie sąsiad z dołu słyszy moje rozmowy. I są to tylko rozmowy, nie mówiąc o kłótniach. Sąsiad poniżej lubi palić papierosa stojąc w oknie lub przebywając w łazience – w obu wypadkach czuję u siebie w mieszkaniu drażniący dym papierosowy. Do tego dochodzą:
  – sąsiedzi ze zwierzętami – pies wyjący całą noc jest zmorą wszystkich mieszkańców bloku;
  – sąsiedzi lubiący głośną muzykę, niekoniecznie w naszym ulubionym guście muzycznym;
  – sąsiedzi remontujący mieszkanie. Ale to każdy wcześniej czy później wykonać musi, więc ten tydzień czy dwa trzeba wytrzymać;
  – sąsiad z głośnym hobby lub zawodem wykonywanym w domu (na pewno pamiętamy ćwiczenia śpiewu z serialu Alternatywy 4)

Przestrzeń wokół bloku

Zalety:

Dużym plusem bloków z wielkiej pyty jest (a właściwie powinno być) to, że wokół budynku znajduje się duża przestrzeń. Bloki były projektowane tak, aby pomiędzy budynkami było dużo wolnej przestrzeni. Można w niej umieścić: plac zabaw dla dzieci, parkingi dla samochodów, teren zielony, ławki, drogę przeciwpożarową wzdłuż bloku.

Wady:

Jednak praktyka ostatnich lat, zwłaszcza w dużych miastach, pokazuje, że przestrzeń wokół bloku drastycznie się kurczy. Zabudowa jest zagęszczana – pomiędzy blokami stawiane są nowe budynki mieszkalne lub pawilony usługowe. Brakuje miejsc parkingowych. Samochodów wciąż przybywa – miejsc niekoniecznie. Problemem często jest nie tyle brak miejsca na nowe parkingi, ile brak mądrego projektu, który by pogodził potrzeby większości mieszańców. Niejednokrotnie przeciwnikami zmian są osoby starsze, które chcą aby teren wokół budynku wyglądał tak samo, jak na początku, czyli 40-50 lat temu.

Wielka płyta na zdjęciach. Mieszkanie w bloku, Warszawa, aleja Lotnikow 20, Blacharska 1
bloki z wielkiej płyty, a pomiędzy nimi – wolna przestrzeń do zagospodarowania przez mieszkańców

Brak samodzielności w podejmowaniu decyzji

Zalety:

Mieszkając w domu jedno-, lub kilkurodzinnym jesteśmy zobowiązani do aktywnego dbania o budynek. Doglądanie stanu technicznego budynku, bieżąca konserwacja, remonty, opłaty, np. podatki – to wszystko wymaga czasu, wiedzy, doświadczenia, a w przypadku nagłego remontu – sporych pieniędzy. Mieszkając w bloku, sprawami tymi zajmuje się w naszym imieniu odpowiednio spółdzielnia, administracja czy wspólnota mieszkaniowa, a koszty dzielą się na wszystkich mieszkańców.

Wady:

 • Decyzje podejmowane przez zarządcę budynku nie zawsze mogę być słuszne albo zgodne z naszymi oczekiwaniami.
 • Część mieszkańców może nie wyrażać zgody na niezbędny remont, co może skutkować brakiem prac lub środków finansowych.
 • Wśród mieszkańców może dojść do podziałów – znane są sytuacje gdzie w jednym budynku funkcjonują dwie, rywalizujące ze sobą wspólnoty mieszkaniowe, co prowadzi do stagnacji w inwestycjach.

Podsumowując…

O wadach i zaletach bloków można jeszcze wiele pisać. I na pewno powstania druga część tego artykułu. Zapraszam do komentowania i dzielenia się własnymi opiniami o mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty.

Font Resize